Як розрахувати кут нахилу даху і продумати її монтаж? + відео

Про те, як розрахувати кут нахилу даху для нового житлового будинку, варто задуматися ще на етапі бетонування котловану, завершальний етап будівельних робіт слід грамотно спроектувати і завчасно.

Зміст

 1. Як розрахувати кут покрівлі — що і як взяти до уваги?
 2. Калькулятор даху будинку і приклад його конкретного використання
 3. Розрахунок кута нахилу даху закінчений — чим і як будемо крити?

1 Як розрахувати кут покрівлі — що і як взяти до уваги? ↑

Відео по теміВідео про побудову-розрахунку найпростішої покрівлі Клікніть на Play для перегляду

Якісна дах будинку складається не тільки з новенького фінішного покриття, гордо демонструють всім оточуючим. Повноцінний житловий комфорт забезпечується «листковим пирогом» покрівлі, в якому знайдеться місце для гідроізоляції, парозащитному шару, відведення дощових вод і навіть утеплення димоходу. Конструкцію даху необхідно розробити заздалегідь, ще на стадії заливки котловану — роздуми про метод її облаштування після зведення стін ні до чого доброго не приведуть.

Тим більше, що всі вихідні дані є заздалегідь, і вже від цього розрахунку потрібно планувати покрівельні роботи. Основними факторами для нашої калькуляції є:

 • Вітер — наскільки він могутній саме у вашому районі, яка сила і переважні напрями вітрових потоків. Чим сильніший вітер, тим більше тиск на покрівлю, тим жорсткіші вимоги до кроквяної конструкції, тим частіше і ретельніше слід кріпити покрівельну обробку. Однак надмалі кути нахилу (близько 10°) небезпечні можливістю зриву всієї покрівлі цілком при окремих і дуже сильних поривах вітру. Дана обставина особливо важливо при зведенні односхилого даху своїми руками, для неї традиційний невеликий нахил;
 • Інтенсивність і кількість опадів, причому знову ж таки слід враховувати пікові (максимальні) показники за останні роки. Чим більше ухил даху, тим легше снігу і дощу скочуватися з неї у вільному падінні, тим нижче вимоги до гідроізоляції. При кутах «покрівельного піднесення» в 40° снігові маси в принципі не можуть втриматися на даху, в самий сильний снігопад вона радує яскравістю свого фінішного покриття в море сніжинок. Але чим більше кут нахилу, тим більше площа покрівлі, і тим вона дорожча, вже виходячи з необхідної кількості витратних матеріалів. Та й вітер на круту дах тисне сильніше (див. вище);
 • Бюджет. На жаль, але будь-яке будівництво завжди обходиться значно дорожче початкового кошторису, зважаючи на об’єктивні труднощі і суб’єктивних ускладнень. До завершального моменту покрівельних робіт можна підійти в стані грошового виснаження. Доведеться переробляти проект (наприклад) з помпезною металочерепиці на бюджетний профнастил. А будь-яка будівельна переробка «на ходу» загрожує зниженням надійності, довгобудом і шкодою для житлового комфорту.

Тому фінансовий розрахунок даху не менш важливий, ніж конструктивний. Заплануйте бюджетні витрати на обрану покрівлю разом з кроквами, утепленням і іншими інгредієнтами, не відхилятися від узгодженого проекту на догоду економії. Або економте заздалегідь, але не під час робіт на даху.

Що ж стосується конструктивного розрахунку кутів піднесення даху, то він зводиться до знаходження балансу між вітровим фактором (треба зробити нижче), сніжно-дощовим аспектом (треба зробити вище), бюджетними обставинами (треба нижче) і респектабельним виглядом (треба вище). Одержуване значення зазвичай лежить в межах від 15 до 45°, якщо говорити про власних житлових будинках, воно обчислюється для кожного будови індивідуально.

Фото схеми розрахунку кута нахилу даху, roof-tops.ru

На фото — схема розрахунку кута нахилу односхилого даху, roof-tops.ru

Фото схеми розрахунку кута нахилу вальмового даху, blogstroiki.ru

На фото — як розрахувати оптимальний кут нахилу даху, roof-tops.ru

Фото схеми співвідношення градуси до відсотку ухилу покрівлі, krovlyakryshi.ru

2 Калькулятор даху будинку і приклад його конкретного використання ↑

Відео по теміВідео про будівельному калькуляторі для розрахунку кута покрівлі Клікніть на Play для перегляду

Коли потрібно дізнатися, як розрахувати кут покрівлі, розумно вести мову про двох цифрових значеннях — оптимальному і мінімальний. Це дозволить сформувати варіанти конструктивних можливостей з урахуванням всіх факторів будівництва.

Мінімальний нахил обумовлений інтенсивністю атмосферних опадів і вітровим тиском на покрівлю. Якщо раптом зробити дах нижче його межі, вона має всі шанси провалитися всередину будинку при першому сильному снігопаді або провиснути від рясного дощу.

Оптимальний нахил залежить від бюджетних можливостей та представницького вигляду всього будинку. Необхідний облік маси всієї конструкції і його підсумовування з вагою можливого снігу на даху. Отримане значення множиться на коефіцієнт міцності — від 1.2 до 2.0, в залежності від необхідного запасу міцності. Покажемо, як розрахувати кут нахилу даху з двома скатами, використовуючи калькулятор даху будинку і конкретні значення параметрів.

Нехай вихідні дані такі:

 • Загальна ширина будівлі дорівнювати 10 метрам;
 • Вага квадратного метра покрівлі дорівнює 15 кг (черепиця або металочерепиця);
 • Вага квадратного метра утеплювача дорівнює 7 кг (пінопласт або мінеральна вата пресована);
 • Вага додаткових шарів гідро — і пароізоляції дорівнює 1.5 кг на 1 кв. метр;
 • Коефіцієнт запасу міцності приймаємо за 1.5.

Отримуємо вага на одиницю площі в(15+7+1.5)*1.5 = 35.25 кг/м2. Сумарна навантаження на покрівлю житлових будинків допускається в межах 50 кг/м2, тобто ми вільні у виборі нахилу у вже згадуваних межах від 15 до 45°. Наприклад, вирішивши зробити середній ухил до 25° (покрівля буде добре виглядати естетично, снігове тиск буде помірним, як і кількість витратних матеріалів), вираховуємо висоту гребеня:

Ширина будови в 10 м ділиться навпіл, пятиметровому катету при куті 25° відповідає коефіцієнт 0.47. Всі значення цих кутів є в звичайних, відомих зі шкільного дитинства таблиці Брадіса. Залишається помножити коефіцієнт на половинну ширину будинку: 5*0.47 = 2.35 метра. Така необхідна висота коника для даху шириною 10 метрів, з ухилом у 25° і планованої навантаженням на покрівлю у 35.25 кг/м2.

Калькулятор розрахунку кута нахилу даху

Виберіть 2 будь-яких відомих значення, введіть їх.
Інші значення будуть розраховані автоматично.

Ширина основи (W)
м

Висота коника (H)
м

Довжина крокв (L)
м

Кут: градусів

3 Розрахунок кута нахилу даху закінчений — чим і як будемо крити? ↑

Відео по теміВідео про достоїнства і недоліки всіх покрівельних матеріалів Клікніть на Play для перегляду

Часто потрібно вирішити зворотну задачу — не як розрахувати подвійні дах або іншу нову конструкцію покрівлі, а як працювати з вже побудованому будинку з готової кроквяної системою. Тобто необхідний кут нахилу не просто пораховано, але і втілений вже до нас, залишилося вибрати матеріал для надійної і довговічної даху. Для цього знадобляться наступні рекомендації:

 • До конструкцій малих ухилів (зазвичай такі зводяться над допоміжними господарськими будівлями) величиною від 3° до 10° краще всього застосувати звичайний руберойд. Настільки незначний нахил напевно вимагатиме зміцнення каркаса, причому замість дерев’яних рейок краще зварити металевий каркас;
 • При кутах піднесення від 10° до 20° хорошу гідроізоляцію забезпечує бітумна заливка з засипанням гравію чи крупнозернистою крихти під руберойд. Такі пологі дахи рідко утеплюються рулонною плівкою ізоляції, так як вона потребує додаткового захисту — наприклад, за допомогою регулярного фарбування профнастилу спеціальними захисними складами;
 • Для вальмових дахів з нахилом до 30° підійде будь-яка листова покрівля чи черепиця, проте знадобиться герметизація всіх стиків утеплювача і ретельний контроль за гідроізоляційним шаром, який теж доведеться склеювати або зварювати. Зазвичай вальмові дахи і споруджуються в настільки звичному вигляді «гострокінцевого ковпака» з причини складності і дорожнечі утеплення і гідроізоляції пологих конструкцій;
 • Дах з нахилом від 25° можна обробляти будь-яким з відомих покрівельних матеріалів, таке піднесення забезпечує гарне ковзання снігу і помірну навантаження вітру. Необхідно пам’ятати, що герметизація стиків між листовими елементами покрівлі (тим же профнастилом або металочерепицею) забезпечує мінімальне навантаження на внутрішню гідроізоляцію — що означає довгу експлуатацію без небажаного і трудомісткого ремонту під дахом будинку свого.

На фото — схема рекомендованих ухилів скатних дахів, ukroem.ru

Фото розрахунку кута нахилу покрівлі для різних матеріалів, 1metallocherepica.ru

На фото — схема видів покрівлі для скатних дахів, 1metallocherepica.ru

Фото таблиці розрахунку ухилу даху, megastroydom.ru

На фото — таблиця розрахунку кількості керамічної черепиці, stroy-banya.com