Прес-кліщі — що за інструмент і як він працює? + Відео

Історія знає чимало прикладів, коли спочатку прості інструменти людина, удосконалюючи роками, перетворював у складне інженерне пристрій, що істотно спрощувало відразу кілька трудомістких операцій. Приватний приклад — прес-кліщі. Давайте розберемося, що це за знаряддя праці.

Необхідні інструменти та матеріали

Масло для двигуна

Стрічка електроізоляційна (ізолента)

Клеї

Зміст

 1. Інструмент, який об’єднав професії і століття
 2. Кліщі — багатоликість інструменту
 3. Ручні прес-кліщі — інструмент особливий!
 4. Як вибрати обтискні кліщі?

1 Інструмент, який об’єднав професії і століття ↑

Відео по теміВідео про кліщів, плоскогубцях, круглогубцах і пассатижах Клікніть на Play для перегляду

Що може об’єднувати праця лікаря-стоматолога або ювеліра і коваля або, скажімо, шпалоукладчика? Безумовно, це їх робочі інструменти. Звичайно ж, вони відрізняються і своїм зовнішнім виглядом, і розмірами, і виготовлені вони будуть з різних матеріалів, але тим не менш велика їх частина буде належати до однієї інструментальної групи — шарнірно-губцевой. Назва подвійне, зміст теж, та й знаряддя складається з двох в більшості випадків однакових половинок.

Ці частини-«близнюки» з’єднуються за допомогою шарніра, звідси родом і перший шматок найменування. У цих половинах, у свою чергу, розрізняють робочу частину і ручку, співвідношення яких один з одним може бути різним, в залежності від сфери застосування і завдань, які перед ними стоять. Їх робочі частини, незалежно від розміру, прийнято називати губками — цим вони зобов’язані деякій схожості з живими істотами: також змикаються та розмикаються. Так з’явився другий шматок найменування.

Цікаво, що, пройшовши через століття свого існування, ці інструменти не змінили своєї суті, не втратили ні одну сферу застосування, як раз навпаки: розвиток науково-технічної думки спричинило появу для них все нових і нових завдань. Єдине, мабуть, що змінилося, так це зовнішній вигляд став більш презентабельним. Та й деякі галузі використання, наприклад, та ж медицина або складний електромонтаж, вимагають особливого виготовлення. А так, ні дати, ні взяти, кліщі — інструмент, який об’єднав різні професії та цілі століття.

2 Кліщі — багатоликість інструменту ↑

Відео по теміВідео про ковальських кліщів Клікніть на Play для перегляду

Спочатку знаряддя, яке і дало можливість з часом з’явитися на світ величезного сімейства шарнірно-губцевых: плоскогубців і плоскогубців, і круглогубців бокорезов, тонкогубцев, длинногубцев та інших, отримало назву «кліщі». Тому всі згадані інструменти, в принципі, можна сміливо іменувати кліщами. А ті, що безпосередньо так звуться, сферу застосування мають, як кажуть, «від і до». Їх призначення міцно утримувати об’єкт, тягнути його, надавати необхідну форму і багато ще чого.

 • Стандартні або слюсарні кліщі — саме їх можна назвати сучасним прообразом ось того інструменту-прабатька. Маленькі округлені губки служать для витягування цвяхів, утримування невеликих розпалених деталей і перекушування дроту. У деяких модифікаціях в кінці ручок облаштований додатковий невеликий обценьки, викрутки або інший інструмент. Хоч сьогодні й існує досить замінників: кусачок, гвоздодеров і навіть молотків-гвоздодеров, старі добрі кліщі не втрачають своєї актуальності.
 • Залізничні кліщі — потужний пристрій з великим захопленням, який забезпечують посилені поперечкою губки, зігнуті під тупим кутом. За допомогою цього знаряддя шпалоукладчики переміщують шпали та інші великі деталі при монтажі або ремонті залізничної колії. Для підняття тягарів облаштовані довгі ручки.
 • Кувальні кліщі — одне з основних знарядь коваля і його підмайстри, якими утримується і переміщується розпечена заготовка. Умовами використання обумовлена досить велика довжина рукояток і обладнання на їх кінцях зручних ручок. Навіть у сучасних умовах цей інструмент не втратив своєї актуальності ні при ручний, ні при механічній куванні. Є ще модифікація цього різновиду, яка не просто утримує «палаючу» заготовку, але і під дією удару надає їй необхідну форму. На цьому моменті зупинимося нижче особливо.
 • Стоматологічні хірургічні кліщі — спеціальний інструмент, що вимагає такого ж ставлення і при виробництві, при зберіганні, і при використанні. Часто їх ще називають плоскогубцями або щипцями стоматологічними. Матеріалом для їх виробництва служить нержавіюча сталь, і забезпечує необхідну міцність конструкції інструменту, і необхідну стійкість матеріалу до численних дезинфікуючим процедур.

Це далеко не весь перелік. Мабуть, це просто найяскравіші і полярно розташовані по відношенню один до одного представники великого сімейства. Однак прогрес не стоїть на місці, і з часом з’явилася величезна кількість модифікацій інструментів, прабатьками яких виступили саме кліщі, деякі з них навіть зберегли в своїй назві вказівка на цю спорідненість, хоча зовнішньої схожості вже немає, є лише ставлення до шарнірно-губцевой групі.

3 Ручні прес-кліщі — інструмент особливий! ↑

Відео по теміВідео про ручних прес-кліщів для обтиску фітингів Клікніть на Play для перегляду

Пристрій, яким роблять зачистку і обтиск решт для з’єднання інтернет — і електрокабелів, причому самої різної товщини, і навіть з’єднання/спайку металопластикових труб, теж називається кліщами, чим підкреслюється їх зв’язок з шарнірно-губцевыми. Лише в найменуванні їх вже можна зустріти слова прес — або обтискні, оскільки саме операції опресовування і обтиску і здійснюються цими інструментами.

 • Електромонтажні обтискні кліщі — так часто називають ручний інструмент, яким майстри користуються при монтажі нетолстых кабелів різної спрямованості, обтиску наконечників та інших сполук. Кліщі для цих цілей підрозділяють ще на опрессовочные для неізольованих і ізольованих наконечників. Сюди ж слід віднести пристрої для обробки телефонних і комп’ютерних роз’ємів.
 • Монтажні пневматичні кліщі — таким пристроєм скористається електромонтер для обробки країв електрокабеля великої товщини, з яким вручну було б не впоратися. Такий спеціальний інструмент буває не тільки з пневмо-, але ще і з електроприводом.
 • Універсальний прес для металопластику — це пристрій, що використовується для монтажу систем подачі води з металопластикових труб. В інструкції до кожного інструмента буде вказано перелік діаметрів, з якими можна працювати. Як відзначають фахівці, простим ручним інструментом новачок опанує вже на третьому повторенні однотипної операції. Професійне устаткування на основі гідравлічної необхідно тільки на потоковому використанні, для звичайного ж побутового застосування: дрібного будівництва або ремонту, слід вибирати більш прості версії.
 • Діропробивні кліщі-револьвер — це пристрій для пробивання отворів в різних матеріалах, наприклад, у шкіряних виробах, теж використовує принцип преса. Приставка «револьвер» в назві позначає наявність обертової частини з обтискними штирями різних діаметрів. За аналогічним принципом пресування діють і діропробивні кліщі для плитки.
 • Обжимный інструмент для кування — таким видом кліщів користуються сучасні ковалі. Він дозволяє захопити, утримувати розпечену металеву заготовку, яка після впливу преса або молота, додасть їй необхідну складну форму.

4 Як вибрати обтискні кліщі? ↑

Відео по теміВідео огляд обтискних кліщів Клікніть на Play для перегляду

Перш, ніж відправитися в спеціалізовану торговельну крапку, щоб вибрати робочий інструмент, традиційно порадимо чітко уявити собі майбутню сферу застосування цього пристрою. Для короткочасного побутового використання буде цілком досить нескладного ручного пристосування. Аналогічний підхід і до питання діаметру оброблюваного матеріалу. Такий підхід потрібен при виборі спеціальних кліщів як для обробки кабелів, так і для опресовування труб.

Від правильно підібраних за розміром робочих частин обтискного пристрою в чималому ступені буде залежати загальний результат справи. Правда, без умінь самого майстра теж не обійтися.

Оскільки таке обладнання застосовується для монтажу електросистем, не введених ще в експлуатацію, вишукувати діелектричні ручки особливої необхідності немає. Основний критерій — зручність рукоятки. Інструмент повинен складати з вами єдине ціле, тоді і тривала монотонна робота не залишить неприємних спогадів.

Хід будь-якого шарнірно-губцевого інструменту повинен бути плавним і без яких би то не було ривків. Зручно, коли зворотний рух допомагають здійснити спеціальні пружини, розміщені у місці з’єднання ручок. Якщо раптом колишня легкість руху шарніра втрачена, то повернути її вам допоможе пара-трійка крапель машинного масла. Закріпити розбовталися ручки можна, посадивши їх на клей. Якщо ж пластикові накладки зовсім були втрачені, то доведеться зробити якесь їх подібність, намотавши кілька шарів ізоляційної стрічки.