Плашка для нарізування різьблення — чим можуть відрізнятися ці кільця? + відео

Резьбонакатная плашка (або плашка для нарізання різьби) створює бажану спіраль з зовнішньої сторони виробу, наприклад, труби. Процес цей може виконуватися або на верстатах або вручну. Щоб освоїти дану операцію, потрібно познайомитися з інструментом трохи ближче.

Зміст

  1. Резьбонакатная плашка — коротка характеристика
  2. Плашка для нарізування різьблення — конструкції і форми інструменту
  3. Ліва плашка та інші спеціалізовані моделі
  4. Нарізка різьби плашкою — освоїть її новачок?

1 Резьбонакатная плашка — коротка характеристика ↑

Відео по теміВідео про різьбонакатний плашці Клікніть на Play для перегляду

Сьогодні провідне місце в даному типі робіт займає плашка, лерка колись також була окремим часто використовуваним інструментом. Але останнім часом ця два інструменту об’єднали, і всі називають одним словом — плашка. За зовнішнім виглядом вони нагадують загартовані гайки, де є осьові отвори, вони ж і утворюють гострі ріжучі кромки. Зазвичай майже на всіх пристроях є стружкові отвори в кількості від 3 до 6. Вони необхідні, щоб відводити стружки в бік.

Стандартні плашки мають товщину від 8 до 10 витків. Основна ріжуча частина завжди виконана у вигляді внутрішнього конуса. Забірна частина має від 2 до 3 витків. Для виконання даного пристосування використовується міцна легована сталь марки 9 ХС, але іноді вони зроблені і з інших видів сталі. Кожен інструмент має маркування і своє позначення. При покупці треба звертати увагу, щоб вказувалася ступінь точності, яка при нарізуванні різьби.

Види плашок підрозділяють у залежності від декількох показників. Головний критерій — конструкція, за цією ознакою виділяють цільні (неважко здогадатися про їх зовнішньому вигляді), розрізні і розсувні (по-іншому — клупповые). По своїй же геометричній формі плашки можуть бути круглими (це і є валерії), квадратними, шестигранними, призматичними. Існують ще й дерев’яні плашки, але це не нарізний інструмент, а просто зріз стовбура дерева, така болванка-кругляш, інколи вони мають навіть лікувальними властивостями. Природно, про них говорити тут ми не будемо. А для більш широкого розуміння особливостей всіх моделей описаного вище інструменту, скажемо кілька слів про кожну з них.

2 Плашка для нарізування різьблення — конструкції і форми інструменту ↑

Відео по теміВідео про слюсарних плашках та їх призначення Клікніть на Play для перегляду

Самий перший згаданий нами варіант — цілісна плашка, її використання дозволяє завжди домогтися різьблення хорошої якості. Цільними можуть бути і метричні, дюймові плашки. Добитися хорошого результату виходить за рахунок високої твердості матеріалу, з якого вона зазвичай робиться, але ось єдиний недолік у таких пристосувань — мала зносостійкість. А ось розрізні моделі використовують, коли не потрібно високої точності. Дані пристосування під час роботи можуть злегка пружинити, а в результаті нарізувана різьблення буде змінюватися в діаметрі, і різниця звичайно складає від 0,1 до 0,3 мм. Недолік — мала жорсткість, що і відбивається на якості роботи, не виходить чиста і точна різьблення.

Щоб користуватися пристосуваннями розсувного виду, потрібно мати при роботі клупа. Завдяки спеціальним направляючим, працювати з розсувними плашками буде зручніше. Зазвичай у такій моделі є дві основні частини, які щільно закріплюються в рамці за допомогою клупи сухаря і спеціального гвинта. Саме гвинт і допомагає точно відрегулювати створювану різьблення. Щоб приступити до роботи, необхідно озброїтися цілим плашковим набором, тоді у вас буде можливість робити різьблення будь-яких розмірів, не вигадуючи жодних обхідних шляхів.

Форма даних пристосувань особливої ролі не грає. Можна користуватися круглими, квадратними, шестигранними варіантами. Найголовніше — міцно їх закріпити за допомогою стопорних гвинтів. Часто для таких цілей використовують різьбонарізні патрони. Щоб це все можна було зробити, на зовнішніх циліндрах є невеликі поглиблення конічної форми, а також і кутові пазики. Пази допомагають у тих випадках, коли плашки потрібно розрізати за допомогою шліфувального круга. Така робота проводиться вздовж перемичок і дозволяє добре відрегулювати діаметр різьби. Якщо використовується плашка кругла, то потрібні коміри, на яких є п’ять спеціальних гвинтів. Вони теж добре допомагають відрегулювати діаметр різьби.

3 Ліва плашка та інші спеціалізовані моделі ↑

Відео по теміВідео про плашках метчиках Клікніть на Play для перегляду

Професіонали використовують у своїй роботі, крім звичайних традиційних плашок, і спеціальні. Вони дозволяють виконувати більш точну різьблення. Вони теж бувають різного виду: метричні, ліві, трубні, трубні конічні та інші. Плашка метрична потрібна в тих випадках, коли різьблення треба виконати метричну (звідси і назва). Всі вимірювання будуть в міліметрах. Є і спеціальне маркування — «М». Часто можна побачити на таких плашках наступні значення — М 8 М 10.

Тоді треба мати на увазі, що цими пристосуваннями можна виконувати різьблення з діаметрами рівними 8 і 10 мм Різьба відбувається покроково, а от дорівнює кожен крок відстані між витками. Треба звертати увагу і на те, що кожна плашка відрізняється своїм основним кроком у різьбі. Крок буває і не лише основної, а також і додатковий. Приклад: плашка марки М-12, основний крок становить — 1,75. Крім того, можна знайти і таку маркування, як: М 12-1,5; М 12-1; М 12-0,75; М 12-0,5. Відстань кожного витка будуть менше, якщо сам крок менше.

Плашка ліва все може сказати про себе однією назвою. Такі пристосування необхідні, коли потрібна ліва різьба. Ці роботи не так вже часто, але, тим не менш, вони бувають, тому і для них потрібні спеціальні інструменти. Припустимо, потрібно виконати різьблення в з’єднаннях, які потім повинні обертатися. А якщо ж в такому з’єднанні зробити звичайну праву різьбу, то результат буде такий — всі вони тут же розкрутяться назад. Знайти такі плашки можна по маркуванню, вони позначені так — «LN».

Плашка трубна призначена для виготовлення циліндричної різьби, і це можуть бути не тільки невеликі трубки, а також шпильки, стрижні і труби, але тільки великого діаметру. Зазвичай всі розміри вказані у дюймах і мають значення від половини до 2-х. Ось тільки працювати з таким пристосуванням рекомендується, якщо труби виготовлені з нетвердих металів. Крім того, стінки у металевих труб не повинні мати деформацій. Плашка конічна (дюймова) потрібна там, де слід отримати різьбу у вигляді конуса. Переважно їх використовують на заводах, фабриках і виробництвах, де є паливні трубопроводи, різні верстати. Вони мають своє маркування у вигляді літери «К».

4 Нарізка різьби плашкою — освоїть її новачок? ↑

Відео по теміВідео як своїми руками нарізати різьбу плашкою Клікніть на Play для перегляду

Перш ніж дізнатися, як робиться нарізка різьби плашкою, поглянемо на інструмент ще раз. Плашки самі по собі (особливо, якщо вони круглі) схожі на гайку, але в них просвердлені спеціальні стружкові отвори, як вже згадувалося, їх може бути в одному пристосуванні від 3 до 8. Тут велику роль відіграє розмір інструменту. На дощечці є основна частина, яка носить назву «робоча». На ній є три ділянки: два крайніх — ріжучих, і один середній — калибрующий. Крайні мають конічний вигляд і розташовані під кутом 50 або 60 градусів, а середній має циліндричну форму. Саме з його допомогою різьблення отримує потрібні розміри, і саме він направляє плашки в процесі нарізки.

Ось тепер давайте засвоїмо нарізування різьби плашками і мітчиками, принцип у них один і той же, адже інструменти до болю схожі, тільки одні працюють зовні, інші зсередини деталі. Фахівці при роботі з плашками використовують спеціальні різьбонарізні патрони. Це не тільки забезпечує безпеку, але і підвищує продуктивність. В домашніх умовах краще скористатися саме таким способом, тим більше патрон продається в магазинах і підібрати його нескладно. Перед роботою треба провести підготовчі заходи.

Спочатку треба налаштувати патрон на потрібну довжину для нарізати різьблення. Це робиться за допомогою спеціального покажчика, встановлюється потрібне положення, яке показано на шкалі.

Вона нанесена як раз на пазі держателя. Там ви ще побачите у тримачі виріз, він спеціально зроблено, щоб очищати патрон від стружок. Кріпляться ж плашки в патроні в посадочних отворах, які перебувають у тримачі, для цього є перехідні кільця. Коли основна підготовка виконана, плашку потрібно підвести до заготівлі, яка постійно обертається. І за допомогою ручної подачі при рівномірному поджиме відбувається нарізування від 2 до 3 повних витків. Далі подачу треба припинити, а нарезаться витки будуть при самозатягивании. Для плашок різного виду є свої правила в роботі, але основний принцип не дуже відрізняється.