Кронциркуль — розглянемо види, їх конструкції та особливості + відео

Зовні забавний і навіть чимось нагадує знаряддя тортур інструмент — кронциркуль, ГОСТ для якого описує безліч модифікацій, сьогодні часто використовується інженерами, як вимірювальне і креслярські пристосування. Ми ж про нього знаємо зовсім небагато, пора усунути дефіцит інформації.

Зміст

  1. Що ми знаємо з історії кронцикуля?
  2. Моделі кронциркуля по функціональності
  3. Цифровий кронциркуль чи варто платити за зручність?

1 Що ми знаємо з історії кронцикуля? ↑

Відео по теміВідео про циркулі золотого перерізу та кронциркуле для кришок Клікніть на Play для перегляду

Відомий нам ще зі школи циркуль служить для викреслювання ідеально правильних окружностей. Історія цього інструменту налічує не одну тисячу років, наскільки можна судити по ідеально точним колах, які вчені-археологи бачать на поверхнях древніх споруд. При розкопках курганів давніх галлів, у Франції, був знайдений звичайний циркуль, виготовлений з заліза. А під час розкопок Помпеї вчені з подивом виявили дещо інший інструмент, він був приблизно такого ж призначення, але вельми і вельми складно влаштований.

Як з’ясувалося, він мало змінився з часів Римської Імперії, в такому ж вигляді він випускається використовується і в сучасному світі, хоча зараз існує навіть цифровий кронциркуль. Цей термін іноземного походження, складається з німецького слова «krone» — вінець і латинського «circulus» — коло. Відноситься до розряду креслярсько-вимірювальних приладів. Він має дві ніжки, найчастіше, дугоподібної форми, між якими можна встановити бажаний кут, використовуючи для цього мікрометричний гвинт, який також входить в конструкцію інструменту. Гвинт служить, щоб можна було відрегулювати бажане відстань між ніжками.

Сьогодні такий прилад використовують у виробництві для вимірювання зовнішніх діаметрів і розмірів деталей (один розряд інструментів), а також для визначення розмірів внутрішніх діаметрів частин (інші моделі пристосування). У медицині цей інструмент теж широко застосовується в самих різних галузях, проте всі його різновиди пов’язані з мікроскопічними елементами, наприклад, у стоматології або нейрохірургії. Функціонально розрізняють креслярський, розмічальний і вимірювальний варіант кронциркуля. За методом отримання даних виділяють механічні та електронні моделі.

2 Моделі кронциркуля по функціональності ↑

Відео по теміВідео про вимірювальному штангенциркулеКликните на Play для перегляду

Креслярський інструмент використовують, щоб зображати окружності малого діаметра (від 0,5 до 80 міліметрів). Він влаштований таким чином: усередині втулки, яка має циліндричну форму, знаходиться сталевий стрижень, він може вільно рухатися вгору і вниз, а також обертатися. На один кінець стрижня кріпиться капелюшок, а на іншому кінці — гостра голка. До втулки за допомогою пластини, що має можливість згинатися під різними кутами, кріпиться інструмент для проведення ліній — рейсфедер. Залежно від моделі, для креслення може використовуватися грифель, туш або чорнило. Мікрометричний гвинт служить для зменшення або збільшення відстані між рейсфедером і стрижнем.

Гвинт видаляє або наближає пластину від циліндричної втулки, в результаті змінюється діаметр окружності аж до самого маленького (до 0,5 міліметрів).

Вимірювальний варіант кронциркуля служить для обчислення зовнішніх довжин частин і деталей механізмів, а також для порівняння їх розмірів з еталонними (взятими з масштабної лінійки). Але не тільки такий показник, як довжина, що вимірюється за допомогою цього пристосування. Їм можна обміряти та інші параметри машин, наприклад діаметр деталей. Даний інструмент, як вимірювальний прилад, не потребує повірці, тому що він не внесений у державний реєстр. Щоб порівняти розміри деталей будь-якого об’єкта з зразковими розмірами, використовують саме цей вид кронциркуля. Так, вимірявши настільки специфічним методом деталь, отримані дані порівнюють з даними зразків, з чого роблять висновки.

Зразкові (еталонні) розміри можуть бути представлені масштабною лінійкою (еталонний зразок, на який спираються при порівнянні розмірів в заданому масштабі), кінцевими мірами довжини (керамічна або металева дошка з вимірювальними площинами від 0,5 до 1000 міліметрів) або калібрами (заздалегідь визначений розмір частини, деталі).

Розмічальна модель служить для розбиття на відрізки планів в картографії, ліній та іншого. Цей інструмент сконструйований так, що з допомогою мікрометричного гвинта величина взятого розчину зберігається нерухомої як завгодно довго. Розчин — це відстань від однієї ніжки кронциркуля до іншого, коли вони розсунуті. До речі, розчин — це поняття, характерне не тільки для циркулів. Розчин буває також і у лез ножиць, і в інших інструментів, що мають кінці, що розсуваються. Гранично допустима величина розчину — це максимальна відстань між ніжками, воно залежить від довжини гвинта, але в цілому, мікрометричний гвинт, як зрозуміло з його назви, не дозволяє відкласти великий діаметр. Для вимірювання великих відстаней потрібен інший інструмент.

3 Цифровий кронциркуль чи варто платити за зручність? ↑

Відео по теміВідео про цифрове штангенциркуле Клікніть на Play для перегляду

Розглянемо докладніше електронний вигляд кронциркулей. У порівнянні з механічними побратимами, їх цифрові аналоги мають багато переваг. В першу чергу, це висока точність вимірювання (плюс-мінус 0,01 міліметра). Це дуже висока точність, і багато фахівців навіть користуються електронною моделлю, як вимірювальним мікрометром, тому що такої високої точності цілком вистачає в більшості випадків. По-друге, є інші корисні функції: можливість зберігати дані в пам’яті і отримувати їх в потрібний час.

Застосовують електронні моделі так само, як і механічні — для точного визначення параметрів деталі: довжини, діаметру і глибини. Прилад оснащений електронним зчитувальним пристроєм, на дисплеї відображаються дані в заданому форматі. Деякі моделі мають кабель для підключення до комп’ютера з метою передачі даних. Словом, дані, отримані за допомогою електронного кронциркуля, легко оцифрувати, можна зробити вимірювання параметрів високоточним, автоматичним і сучасним.

Переваги цих моделей у тому, що, як у будь електроніці, всередині приладу укладено «мозок», який «думає», а значить, може перевести результати в будь-яку систему вимірювання; зберегти дані; стежити за динамікою похибок; встановлювати нуль; запам’ятовувати цифри останнього вимірювання; відображати інформацію в зручному вигляді. І, звичайно, ще раз підкреслимо, що цифровий вимірювальний прилад має найвищу точність вимірювання: похибка не перевищує 0,05 міліметра.

Свідчення прочитуються загостреними губками приладу (в них вбудовані електронні датчики), коли їх притискають до вимірюваного об’єкту. Вся операція відбувається дуже стрімко, практично миттєво зчитуються і виводяться дані. Дані виводяться на табло рідкокристалічного (або LCD) індикатора, де відображаються у вигляді великих цифр. Зовнішні параметри зчитують з допомогою нижніх, більш великих губок, а дані про внутрішніх розмірах отримують, застосовуючи високі, маленькі губки. В комплект входить глибиномір, за допомогою якого вимірюють глибини отворів і отворів.

Є деякі застереження при використанні цифрового кронциркуля. В першу чергу, це утримання в чистоті: уникнення попадання пилу, бруду і вологи всередину приладу. Це призводить до псування електронного пристрою. Втім, це цілком стандартна вимога до експлуатації при користуванні цифровою технікою. Також прилад не можна упускати. Елементом живлення його є батарея. При активному використанні її вистачає на 2-3 місяці, в середньому, вартість приладу — від 15 до 40 доларів США. Як правило, у нас на ринку представлені «трикнопкові» моделі, тому що на них є три функціональні кнопки: кнопка вмикання-вимикання апарату (ON/OFF), кнопка скидання результатів (Zero) та одиниці виміру — дюйми або міліметри (inch/mm).