Хрестова викрутка — збираємо набір для всіх випадків життя + Відео

У кожному будинку знайдеться хоча б мінімальний набір викруток. Однак ніщо не вічне, і рано чи пізно доводиться вирушати за покупкою нового інструменту. У будівельному магазині очі розбігаються від величезного вибору — хрестова викрутка отримала безліч втілень!

Зміст

  1. Викрутка хрестова: ГОСТ — без чого не обійтися!
  2. Спеціальні викрутки — екзотика будівельних прилавків
  3. Маленька або велика хрестова викрутка — розміри
  4. Міцний стрижень — більше можливостей!
  5. Рукоять — те, на чому не можна економити!

1 Викрутка хрестова: ГОСТ — без чого не обійтися! ↑

Відео по теміВідео про різноманітність хрестоподібних викруток Клікніть на Play для перегляду

У великих супермаркетах під викрутки може бути виділений цілий відділ, а консультант з продажу зачитає вам цілу лекцію про різновиди інструментів. Щоб ви не відчували себе студентом на парах, розглянемо хрестову викрутку, що називається, під мікроскопом! З конструкцією тільки на перший погляд все просто — рукоятка та стрижень. Проте в сучасних інструментах стрижень поділяється на дві частини: безпосередньо стрижень і наконечник або, як його ще називають, жало.

Кожне з цих ланок може бути по-своєму вразливим, і тільки якість всіх деталей забезпечить надійність і довговічність інструменту в цілому. Наконечник — саме та деталь, розходження в якій і створило стільки різновидів викруток. Прямий шліц (форма поглиблення на голівці шурупа, саморіза або гвинта) практично повністю вийшов з ужитку, оскільки хрестоподібний шліц дозволяє домогтися кращого контакту інструменту з головкою, що забезпечує більший крутний момент і не дає йому вислизнути з кріплення.

Найбільш поширеним хрестоподібним шліцом є запатентований ще в 30-х роках минулого століття фірмою Phillips і отримав в результаті її ім’я та відповідне маркування Ph. Пізніше з’явилася ще одна викрутка, наконечник якої мав додаткові направляючі, розміщені між основними. У такого інструменту велика глибина входження в головку гвинта і ще більший крутний момент. Наконечник отримав назву Pozidriv і маркування Pz.

2 Спеціальні викрутки — екзотика будівельних прилавків ↑

Відео по теміВідео про спеціалізованих отвертках зірочках Клікніть на Play для перегляду

Після появи хрестових інструментів багато виробники оцінили переваги шліців такої форми. Крім збільшення продуктивності, застосування нових кріплень дозволяло обмежити доступ простих споживачів до внутрішнього вмісту того чи іншого виробу. Друга перевага — збільшення крутного моменту та сили затягування кріплення без спеціальних інструментів типу шуруповерта. Саме з другої причини в автомобілебудуванні, приладобудуванні і побутовій техніці використовують викрутки типу Тогх, або ж «зірочки».

Друга назва досить точно описує зовнішній вигляд шліца, який має форму шестикінечної зірки. Ще більш рідкісною є різновид «зірочки» з штирьком, розташованим всередині наконечника. Навіть маючи інструмент типу Тогх, ви не зможете відгвинтити потрібний гвинт. Асиметричний хрестовий інструмент має хрестоподібний шліц, кожна із сторін якого трохи зсунута в бік.

Така форма дозволяє виробникам не тільки убезпечити свої вироби від варварського «цікавості», але і загвинтити кріплення з максимальною затяжкою. У побуті інструмент не поширений, але широко використовується у високотехнологічних сферах виробництва. Ще більш спеціальні інструменти, що застосовуються у дуже вузьких сферах, можна перераховувати нескінченно довго, однак імовірність того, що вони можуть вам знадобитися в житті, надзвичайно мала.

3 Маленька або велика хрестова викрутка — розміри ↑

Відео по теміВідео огляд хрестових викруток за розміром і призначенням Клікніть на Play для перегляду

На розміри наконечника багато покупців не звертають уваги, хоча професіонали збирають цілий набір хрестових викруток, однакових за типом, але різних по розміру шліца. І вони абсолютно праві — невідповідність габаритів призведе або до поломки самого інструменту, або до зрізу шліца. Як ви вже знаєте, класичні хрестові викрутки маркуються абревіатурою PH, після чого на отвертках або на упаковках вказують порядкові номери від 000 до 4.

Вибираючи інструмент суто для робіт по будинку, краще зупинитись на викрутку PH2, яка підійде для більшості саморізів і шурупів, застосовних у сфері побуту.

До речі, не завадить знати і маркування плоских викруток. Для них використовуються латинські букви SL, а цифри після літер, що позначають ширину наконечника в міліметрах. Сама маленька викрутка дорівнює всього 2 мм, найширша — 18 мм. Для повсякденних завдань вам буде достатньо всього трьох плоских викруток з маленьким шліцом SL3, середнім SL5 і досить великим SL8. При покупці зверніть увагу, наскільки жало інструменту шорстко — від цього якості безпосередньо залежить надійність фіксації викрутки у виїмці кріплення. Досить часто для підвищення шорсткості, крім нанесення насічок, наконечники піддають напилення, що забезпечує високу тертя.

4 Міцний стрижень — більше можливостей! ↑

Відео по теміВідео про особливості роботи хрестовим викрутками Клікніть на Play для перегляду

Визначившись з наконечником, зверніть увагу і на стрижень. З чого ви взяли, що він може бути тільки круглим? В залежності від потреб, ви зможете знайти серед пропозицій і викрутки з шестигранним або квадратним перетином, що дуже зручно для захоплення гайковим ключем, щоб провернути кріплення з більшою силою. Крім того, ребра забезпечують інструменту додаткову жорсткість.

Основну ж міцність визначає сталь, з якої виготовлено виріб. ГОСТ для таких інструментів наказує використовувати метал з міцністю від 47 до 52 HRC HRC, не вище, не нижче. М’який метал погнеться, тоді як надто міцний трісне, тому, найчастіше, на отвертках ви знайдете позначення CR-V, що розшифровується, як сплав хром-ванадій. Далеко не завжди перевірені виробники вважають за потрібне писати очевидну інформацію, тоді як на низькоякісних інструментах невідомого походження цей напис буде вибита великими літерами.

Працювати інструментом доводиться в самих різних умовах, тому подбайте, щоб інструмент був як мінімум з захисним напиленням від корозії. Покриті пластиком або гумою стрижні частіше використовують електрики, однак такі інструменти не завжди зручні, оскільки стрижень набуває більшу товщину, ніж наконечник, і ускладнює доступ до кріплення, який захований в деталь. Стандартна довжина стрижня коливається в районі від 100 до 200 мм, існують і більш короткі або довгі інструменти для роботи в обмеженому просторі або вкручування шурупів у важкодоступних місцях. Якщо ви часто працюєте з нестандартними кріпленнями, то найкращим вибором для вас буде телескопічна викрутка, виліт стрижня якої регулюється.

5 Рукоять — те, на чому не можна економити! ↑

Відео по теміВідео про отвертках з ударостійким пластиковим корпусом Клікніть на Play для перегляду

Несправна рукоять, в якій провертається ще новий стрижень, часто стає причиною викинутих на вітер грошей. На жаль, цей фактор проконтролювати при покупці дуже складно — ви можете хіба що довіритися словами продавця. Ось тому краще не задивлятися на заклично низьку вартість викруток від невідомих виробників. Як варіант, придбайте викрутку зі стрижнем, який проходить крізь всю ручку і закінчується ударної зоною.

Такі інструменти відрізняються більш надійним кріпленням деталей, і, до того ж, за її торця можна вдаряти слюсарним молотком, що дуже виручає, коли доводиться відкручувати зафарбовані десятком шарів фарби кріплення. В іншому ж, орієнтуйтеся на потреби — чим товще ручка, тим сильніше крутний момент, і тим складніше кріплення ви зможете вкрутити. Працюючи таким інструментом з більш дрібними саморізами або шурупами, ви ризикуєте зрізати або навіть відламати голівку. Для ще більшого збільшення крутного моменту можна придбати нестандартну викрутку з Т-образною рукояткою, однак про компактності доведеться забути.