Ендоскоп — як побачити «нутрощі» механізмів? + відео

Технічний ендоскоп є одним з точних, сучасних пристроїв діагностики дефектів у конструкціях. Розрізняють як медичний вигляд цього приладу, так і промисловий. Про останній і піде мова далі.

Зміст

  1. Медичний апарат або технічний інструмент?
  2. Пристрій ендоскопа з жорстким корпусом
  3. Флексоскоп — гнучкий слідопит на озброєнні діагностів
  4. Відеоскоп — більш здібний брат традиційної оптики

1 Медичний апарат або технічний інструмент? ↑

Відео по теміВідео огляд про эндоскопах Клікніть на Play для перегляду

Ефективне, успішне усунення неполадок технічного пристрою (машини, двигуна, обладнання) неможливо без трьох складових: огляду, виявлення неполадки, вибору способу ремонту. Проаналізувати картину поломки найбільш повно дозволяють технічні засоби на озброєнні сучасної науки. Сьогодні технічний прогрес працює на благо людства, дозволяючи за допомогою досконалих приладів вирішити проблему найбільш ефективно, щоб отримати точні дані про поломку і відстежувати динаміку роботи обладнання, при цьому реєструючи дані на відео.

Ендоскоп — оптичний прилад, який дозволяє оглянути такі частини машин, які оком заглянути важко. Наприклад, така важкодоступна частина двигуна внутрішнього згоряння, як циліндри, ще недавно не могла бути продиагностирована так точно, як сьогодні. Майстри діяли майже інтуїтивно, спираючись, звичайно, на технічні знання. Однак такий рівень огляду, який дає ця оптика, був недоступний. Сьогодні за допомогою неї є можливість зазирнути всередину працюючого двигуна. Помічена тенденція, що майстри, які почали застосовувати такий інструмент у своїй роботі, у подальшому вже не можуть без нього обходитися. Це є найпереконливішим доказом ефективності приладу.

Ремонт та оцінка рівня зносу трубопроводів, парових турбін, устаткування, різноманітних машин, двигунів — все це можна зробити, не розбираючи апарат на частини. Найбільш масове поширення отримала діагностика двигуна авто. Це пов’язано з тим, що автомобіль — найпопулярніший засіб перевезення вантажів і переміщення людей. У цій галузі огляд проводиться, щоб оцінити знос двигуна, стан циліндрів і днищ поршнів, прогар клапанів, і прокладки головки блоку щодо камери згоряння. Прилад дозволяє побачити залишки масла на стрижнях і тарілки клапанів, зовнішньої стінки камери згоряння, на днище і кільцях поршня, після чого діагностувати стан двигуна можна гранично точно.

2 Пристрій ендоскопа з жорстким корпусом ↑

Відео по теміВідео про бороскопе для діагностики автомобіля Клікніть на Play для перегляду

Отже, переваги застосування даного апарату ясні. Тепер познайомимося з технічними характеристиками і розберемо пристрій ендоскопа. Буває два види інструменту: гнучкий та жорсткий.

  • Гнучкі, або фиброскопы (флексоскопы) — ведуть назву від англійського fiber (волокно), flexibility (еластичність, гнучкість).
  • Жорсткі, або бороскопи (borescopes), — загальна назва даних пристосувань в іноземній літературі.

Бороскоп — це оптична трубка, яка складається з візуальної системи та освітлювального сектора. У візуальній системі міститься оптика (лінзова, стрижнева або градієнт), оправлена у внутрішню металеву трубку. Освітлювальний ділянка являє собою оптичне волокно, розташована між зовнішньою і внутрішньою металевими трубками. Його перевагою є висока роздільна здатність. Окремі прилади дають дозвіл до 25 ліній на один міліметр поля зору. Характерно те, що такий промисловий ендоскоп, як багато прилади даного покоління, має таку особливість, як мінімізація детальності при збільшенні поля зору.

Тобто, якщо оператор бачить велике поле, то дрібні деталі, а якщо збільшити окремий сектор — полі зору зменшиться. Як зрозуміло з опису пристрою, жорсткий варіант застосовують там, де можливий прямолінійний доступ до оглядового ділянці. Особливо корисний він на стадії проектування. Але і ремонтні роботи по усуненню несправностей порожнинних частин механізмів, каналів, систем труб, отворів, оброблених хоном або шліфованих машинами, цілком успішно проводяться.

Для бороскопа характерні наступні параметри: діаметр робочої частини — найбільш поширені 8 і 10 мм, її довжина — від 100 до 1000 мм, крок — 200-300 мм, кут напрямку спостереження і кут поля зору. Діаметр робочої трубки варіюється від 1,7 до 10 міліметрів. Кут напрямку спостереження буває фіксований: 0º, 30º, 45º, 75º, 90º, 100º. Також зустрічаються прилади з хитної призмою. Тут напрям кута спостереження варіюється від 30º до 100º. Кут поля зору змінюється, як правило, від 50с до 90º.

3 Флексоскоп — гнучкий слідопит на озброєнні діагностів ↑

Відео по теміВідео про діагностику машини комп’ютерним ендоскопом Клікніть на Play для перегляду

У випадках, якщо прямолінійного шляху огляду ні, для візуальної діагностики застосовується флексоскоп, який має віддалений кінець, згинається в одній-двох площинах, і нею можна управляти. Чим менше діаметр робочої частини, тим імовірніше згинання кінця тільки в одній площині. Взагалі, можливий вигин до 180º. У порівнянні з жорсткими моделями, гнучкий варіант виграє в тому, що має можливість зігнутися для огляду важкодоступних місцях машин. Однак він має більш низьку роздільну здатність.

Конструкція флексоскопа містить всередині еластичної трубки вмонтовані передавачі світла, що складаються з волоконної оптики. Передача зображення здійснюється по каналу, який має вигляд лінзового об’єктива. Картинка будується на торці кабелю, що знаходиться поблизу об’єкта дослідження. Кабель складається з дрібних волокон (10-12 мкм). Потім зображення передається з цього кабелю і розглядається через окуляр. Канал, що передає світло — це світлорозсіювальна лінза (вона вмонтована в головку пристрою) і световолоконный джгут, кінець якого вбудований в наконечник, а наконечник приєднаний до освітлювачеві.

Деякі моделі флексоскопов мають можливість ввести інструмент через спеціальний отвір, наприклад, для того, щоб взяти якусь деталь всередині механізму.

4 Відеоскоп — більш здібний брат традиційної оптики ↑

Відео по теміВідео про бездротовому видеоэндоскопе Клікніть на Play для перегляду

Відеоскопи мають схожу будову з вищеописаними оптичними приладами. Однак вони мають велику перевагу — високу якість зображення. Застосовувати їх можна для тих же цілей, що і волоконно-оптичні. Оптична система видеоскопа все ж відрізняється від попередніх інструментів. Через лінзовий об’єктив передається зображення об’єкта, що моделюється на ПЗЗ-матриці, що представляє собою інтегральну мікросхему з світлочутливих фотодіодів. У матриці використовується система приладів із зарядовим зв’язком, що дає якісне зображення. Воно передається в електронний блок, у якому перетворюється у відеосигнал і передається на монітор. Передача здійснюється у вигляді електричних сигналів за допомогою електричних кабелів.

Іншою перевагою описуваного приладу є можливість роботи на значній відстані (до 30 м) від об’єкта дослідження. Крім того, матеріал можна записати на відео. І хоча здійснювати ремонт ендоскопів повинні фахівці, в видеоскопах допускається самостійна заміна плівок і об’єктивів. Підбиваючи підсумки, треба сказати, що, застосовуючи будь-який з описаних апаратів, можна знайти в багато разів більше дефектів, ніж раніше, коли застосовувалися традиційні методи діагностики. Вони дозволяють визначити несправність, не піддаючи пристрій розбиранні, або взагалі побачити такі деталі, які раніше було неможливо помітити, коли механізм був зібраний.