Далекомір — детально розглянемо всі види цього інструменту + відео

Далекомір — це пристрій, який призначений для визначення точного відстані від спостерігача до конкретного об’єкта. Прилад просто необхідний в інженерній геодезії, будівництві ліній передач та шляхів сполучення, сільському господарстві, туризмі, навігації, військовій справі…

Зміст

  1. Класифікація приладів для визначення дальності
  2. Далекоміри активного типу — вивчаємо роботу інструментів
  3. Міряємо дальність пасивними методами

1 Класифікація приладів для визначення дальності ↑

Відео по теміВідео про професійних лазерних дальномерах Клікніть на Play для перегляду

Коли і де з’явилися перші вимірювачі дальності? Вперше у продажу це пристосування вийшло в 1992 році на Заході, але його вартість доходила до декількох тисяч доларів. І тільки через чотири роки ці пристрої стали доступні більш широкому колу користувачів. Потім вже багато фірм стали працювати в даному напрямку. А сьогодні різновидів цього інструменту досить багато, найточніші використовують принцип лазера в роботі, відомою моделлю вважається далекомір лійка (Leica), в асортименті є й інші прилади схожого призначення, наприклад, геодезичні рулетки на лазерах.

У чому ж полягає принцип дії? Моделі активного типу вимірюють відстань за допомогою часу, витраченого посланим сигналом на проходження шляху до об’єкта і назад. Швидкість, з якою цей сигнал поширюється, попередньо, звичайно, відома (звукова та світлова швидкість). Визначення відстані за допомогою пасивних варіантів приладу заснована на обчисленні висоти рівнобедреного трикутника. Активні ділять на три типи: звукові, світлові, лазерні. А пасивні на два: оптичні і нитяні.

2 Далекоміри активного типу — вивчаємо роботу інструментів ↑

Відео по теміВідео про ультразвуковому далекоміри Клікніть на Play для перегляду

Звукові моделі вимірюють відстань до предметів, які відображають звукові хвилі. Працюють за принципом ехолокатора, тобто спочатку відбувається випромінювання короткого звукового імпульсу, який має дуже високу частоту. Потім включається мікрофон, і відбувається відлік часу, за який звуковий імпульс повернеться назад, відбившись від якого-небудь об’єкта. Коли повернувся досягне сигнал датчика, буде відомий результат. Світлові типи пристосування для вимірювання відстані використовують модуляції світла по яскравості з постійною або змінною частотою.

Відстань вираховується за рахунок різниці фаз між відбитим і посланим світлом. Для цього потрібна наявність складних електронних та електричних пристроїв в приладі. Саме з допомогою світлових моделей було встановлено точне відстань від Землі до Місяця. Лазерні інструменти включають в себе головні елементи пристрою — відбивач і випромінювач. За допомогою спеціальних функціональних клавіш можна задати точку відліку і користуватися всіма програмними можливостями приладу. Також деякі моделі оснащені додатковими функціями — відбивна панель для перевірки, вимірювання температури повітря, вибір системи вимірів, автоматичне відключення, індикатор батареї.

У процесі роботи з лазерним пристосуванням не потрібна допомога іншої людини, як, наприклад, у випадку із звичайною рулеткою. Для того щоб обчислити відстань до певного об’єкта, необхідно навести на нього лазерний промінь. Пристрій вимірює час, за який промінь проходить від нього до об’єкта, а після його відображення повертається назад. У результаті виробляються підрахунки, і дані виводяться на екран. Вимірювати можна як горизонтальні, так і вертикальні площині. З допомогою лазерного далекоміра можна також виміряти об’єм приміщення і його загальну площу.

Крім того, такий пристрій дає унікальну можливість виміряти лише певний фрагмент стіни, а не всю її повністю. Можна також визначити ширину і висоту об’єкта.

Величезним плюсом є те, що лазерний прилад може обчислити середнє значення декількох вимірювань, а точність при цьому буде на дуже високому рівні. Також є можливість дізнатися площа і круглих предметів, а не тільки прямокутних або квадратних. Якщо приміщення має похилий стелю, інструмент визначить не тільки площу, але і кут нахилу, і довжину ската. Всі вимірювання можна проводити на відстані до 200 метрів. У разі, якщо прилад необхідний вам для вимірювання виключно тільки приміщень, досить буде придбати пристрій, дальність вимірювань якого не перевищує 50 метрів. Якщо ви збираєтеся працювати з великими відстанями, то необхідно також скористатися штативом і відбивною пластиною, це дозволить отримати більш точні результати. Але не всі моделі можуть кріпитися на штатив, це потрібно уточнювати у продавця.

Основні характеристики лазерних інструментів залежать не тільки від конструкції, наприклад, діапазон вимірювання залежить від потужності джерела випромінювання і від зовнішніх умов роботи, наприклад, на дальність впливати буде освітлення. Варто окремо відзначити, що вона знижується, якщо вимірювання проводяться під відкритим небом. У побутових моделей спостерігаються невеликі похибки, і ці похибки зростають при вимірах на великих відстанях. Але навіть такі варіанти лазерних пристроїв порівняно дорогі.

3 Міряємо дальність пасивними методами ↑

Відео по теміВідео про оптичному далекоміри Клікніть на Play для перегляду

Оптичний далекомір може бути двох типів — стереоскопічний і монокулярний. Незважаючи на те, що вони відрізняються по конструкції деталей, основна схема у них однакова, крім того, принципи роботи ідентичні. По двом відомим кутам трикутника, а також однією відомою стороні визначається його невідома сторона. Два телескопа будують зображення об’єкта. Здається, що об’єкт спостерігається у різних напрямках. Крім того, такі прилади можуть бути як з повним накладенням полів, так і з половинним — верхня половина зображення від одного телескопа об’єднується з нижньою половиною іншого.

Монокулярные моделі є різновидом оптичних, також працюють за принципом суміщення зображень, дуже часто вбудовуються в фототехніку для отримання більш різкого зображення. Переваги монокулярных далекомірів в тому, що немає необхідності точної горизонтальної наводкою, а зображення при вимірюванні зміщується як в правому, так і лівому полі. До недоліків монокулярных приладів відноситься висока стомлюваність оператора, так як робота виконується одним оком, також з ними практично неможлива робота з рухомими об’єктами, а об’єкту потрібно мати чітку утворюючу, яка розташована на дев’яносто градусів до лінії розділу поля, інакше точність вимірювання значно знизиться.

Стереоскопічні моделі також є різновидом оптичних, мають подвійну зорову трубу. В фокальній площині знаходяться мітки, та зображення об’єкта поєднується із зображенням цих міток, відстань повністю пропорційно зміщенню компенсатора. Основна перевага стереоскопічного інструменту над монокулярным — більш точні вимірювання відстані. Саме вони використовуються для того, щоб визначити дальність, а також висоту польоту і його кутові координати. Найпотужніші стереоскопічні прилади здатні працювати на відстані до 50 000 метрів, що ж стосується вимірювання висоти, то тут цифри трохи менше — до 20 000 метрів.

Нитяною варіант вимірників дальності — найпростіший вид інструменту подібного призначення, що має постійний паралактичний кут, саме тому можна зробити такий далекомір своїми руками, якщо раптом вам знадобилося виміряти дальність, а бігати по магазинах немає часу, або шкода грошей. Він може визначати відстані до 300 метрів. В якості бази у даного пристрою використовується нівелірна рейка, має сантиметрове поділ, а в полі зору труби видно спеціальні лінії. Принцип роботи: для точного визначення відстані підраховується число поділок, які знаходяться між лініями, а шуканим, в кінцевому підсумку, буде відстань в метрах. Нитяною прилад має дуже просту конструкцію і дуже простий принцип роботи, він також здатний обчислити відстань без особливих погрішностей. Але електронний далекомір по своїй точності все-таки виграє.